AYDINLANMA GÜNLERİ 24 - 26 NİSAN 2019

Başkent Üniversitesi ile Arlight Aydınlatma iş birliği çerçevesinde düzenlenen Aydınlanma Günleri Etkinliği, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarım Bölümü’nde 24 - 26 Nisan tarihleri arasında gerçekleşti.

Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Can Hersek’in açılış konuşmasıyla başlayan organizasyon, Prof. Dr. Adnan Tepecik ve Genel Müdürümüz Sayın Saltuk Erdemli’nin konuşmalarıyla hız kesmeden devam etti.

Bu yıl ilki düzenlenen Aydınlanma Günleri Etkinliği’nde standıyla yerini alan Arlight Aydınlatma, iç mekan aydınlatma prensiplerinden otomasyona kadar merak edilen pek çok konuda bilgi paylaşımında bulundu. Aydınlatmanın hayatımızdaki yeri ve önemine dikkat çekildi.

Programa konuşmacı olarak katılan Aydınlatma Tasarımcısı Mustafa Seven, keyifli sohbeti ve esprili yaklaşımıyla organizasyona renk kattı.
Sonrasında, Seven Lights ekibinden Seda Sezen, aydınlatma tasarımındaki çalışma prensiplerini ele aldı.

Gün içinde yapılan atölye çalışmalarının odağında ise ışığın mekanlardaki yansımaları, doğru ve yanlış aydınlatmanın insan hayatına olan etkileri, aydınlatmanın yapıları şekillendiren nitelikleri vardı.

Ece Yalım ve Oğuz Yalım, aydınlatma ürünlerindeki tasarlama süreçlerine yer verdikleri sunumlarıyla beğeni kazanırken, Sodec Mühendislik Genel Müdürü Dr. Serhat Özenç ise ışığın günümüze kadar olan serüvenini keyifli bir söyleşiyle anlattı.

Ardından Arlight sponsorluğunda, Dr. Serhat Özenç ve Metin Yazıcı’nın hazırlamış olduğu “Işığın Hikayesi” kitabının tanıtımı yapıldı. “Her sayfası bilgiye açılan bu kitap, ışığın insan yaşamından itibaren başlayan ve günümüze kadar gelen hikayesini okuyucuya sunuyor.” Öğrenciler tarafından büyük beğeni toplayan kitap imzalanarak meraklılarına dağıtıldı.

Etkinlik keyifli anlara ev sahipliği yapmaya devam ederken, Hilmi Güner Mimarlık Tasarım Koordinatörü Vural Kocaoğlu ve ekip arkadaşlarının hazırladığı sunum, mimariye farklı bakış açılarını ele aldı. Hemen ardından, Cıtızen sponsorluğunda hazırlanan “İçinden Işık Geçen Filmler” serisinin ilk filmi, Perfect Light’ın gösterimi yapıldı.

Programın ilerleyen süreçlerinde Arlight Aydınlatma Mimarı Andaç Yiğit ve Elektrik Mühendisi Anıl Çelik, aydınlatma prensiplerini ziyaretçilere aktardı, devamında aydınlatma otomasyonun önemine dikkat çekildi.

Birbirinden değerli konuşmacıların renk kattığı söyleşilerde öğrencilerin merak ettiği konulara değinildi. Arlight standının olduğu bölümde ise ürünleri yakından incelemek isteyenler konuk edildi.