Şerife Meriç / Mimar / Meriç Dizayn

Mesleğinize ne zaman başladınız?
1990 yılında Mimarlık bölümünü bitirmemle birlikte mesleki çalışmalarımda başladı.

Işığın hayatımızdaki önemi sizce nedir?
Işık hayattır tabii ama tasarım için olmazsa olmazım denebilir. Tasarımlarım da nereyi  vurgulamak  yada gizlemek istediğimi sorgulayıp çözmeye başladığımda, diğer tasarım ögeleri ile birlikte ışık ta bizim bu çözümlemelerde sıkça başvurduğumuz bir argüman. Bazı işlerimizde tarzımızı bazı işlerimizde aksesuarlarımızı da ışık kaynakları ile çözümlüyoruz. Bunların haricinde benim hem mekanlarım için ışık tasarlamak hem de obje olarak aydınlatma ürünü tasarlamak gibi bir tutkum olduğu söylenebilir.

Aydınlatmanın dünü bugünü desek bize bir karşılaştırma yapar mısınız?
Aslında tarihsel yaklaşımlar bu konu özne olduğu zaman güçleşiyor diye düşünüyorum.  Malum güneş her dönem en güçlü ışık kaynağı oldu dünya için. Ve aslında mekan tasarımlarımda da güneşin etkisini hem hep aradım hem de ona doğru yönlendiriyor veya bazı durumlarda da istenmeyen etkilerinden korumaya çalışıyorum. Ama temel olarak hep ışığa doğru bir yönlenişim oluyor. Tercihim kaynağını görmediğim kuvvetli ışık kaynağı. Aksesuar olarak kullandıklarım ise mücevher seçimi gibi özen gerektiriyor. Endüstiriyel üretim sayesinde  çeşit ve kalite çokluğu olduğunu gözlüyorum. Ama burada ki kalite kontrol işinin de zorlaştığını da söylemeliyim. Geçmişten günümüze ürün tasarımının daha rafineleşme uğraşısında olduğunu söyleyebilirim.

Aydınlatmada estetik mi fonksiyonellik mi ön planda olmalı?
Mekanın genel kurgusuna göre ağırlıkları değişebilmekle beraber benim hep tercihim fonksiyonel şıklıktan yanadır.

Mekan tasarımı yaparken bir zamanlamanız var mı?
Önce yaşam organizasyonunu çözerim. Arkasından bu organizasyona uygun olabilecek tarzı belirlerim. Sonrasında bunları parlatacak tasarım ögelerini seçerim diye özetleyebilirim.

Led teknolojisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çok önemli ve gelişmeye açık bir teknoloji gibi görünüyor. Kullanılan bütün ürünlerin ebatları küçülmeye başladı. Çok sayıda ürün olduğu için hangi ürün daha iyidir, uzun ömürlüdür ya da kullanışlıdır gibi soruların cevaplarının bulunması için kontrol yöntemlerinin zorlaştığını gözlüyorum. Işık renklerinde oturmamış bir çiğlik var bazı işler için iyi belirlenmiş reflektörler mekânsal renkler sayesinde bu sorunları minimize etmek mümkün olabiliyor.
Genel olarak led teknolojisi ile birlikte çoğalan,  özellikle şehircilik için rahat ve kayıtsızca kullanılan renk çeşitliliğinden de rahatsız olduğumu belirtmeliyim.

Beğendiğiniz mimari akımlar nelerdir?
Modern ve art deco akımları  ilgilendiğim ve içinde olmak istediğim tarzlardır denebilir.

Aydınlatmanın mimari ve kentsel tasarımdaki yeri ve önemi ?
Yaşam olan her yerde tasarım olmalıdır tasarlanan her şey içinde ışık vazgeçilmezdir diye düşünürüm.